ONLINE BİLET

Tiyatro Pınarı Hakkında

Tiyatro Pınarı 2018 Ağustos’28 tarihinde Gülder PINAR tarafından kurulmuştur. Gülder PINAR, tiyatroya uzun yıllar emek vermiş ve kariyerini oyunculuk eğitmenlik ve yönetmenlik üzerine kurmuştur. Kendi tiyatrosunu kurarak devam etme isteği ile kuruluşa kadar çalışmalarını sürdürmüş, Ağustos ayı itibarıyla oluşturduğu kadrosuyla Tiyatro Pınarını faaliyete geçirmiş ve Kasım 2018’de kendi olanaklarıyla ilk sahnesini açmıştır. Kurucu oyuncular, Gülder PINAR yönetmenliğinde prodüksiyon çalışmalarına büyük bir uyum ve birliktelik içerisinde İzmirli sanatseverlere oyunlarını en iyi şekilde sergilemeyi ve daha büyük kitlelere ulaşmayı amaçlamaktadır. Kurulduğu ilk sezonunda 4 başarılı prodüksiyon ile seyircilerle buluşmuş ve kapalı gişe 24 temsil oynayarak izleyicilerden tam not almıştır. Tiyatronun ilk sezon oyunları ” Bu Yaşta Hala Saklanarak Sigara İçiyorum”,” 12 Öfkeli Adam”,” 7 Kadın”, “Görüşme” dir. İlk yılında yaklaşık 15.000 seyirciye ulaşan ve sosyal medyada 2.000.000 dan fazla etkileşim ile İzmirli sanatseverlerin gönlüne taht kuran tiyatro , ikinci sezonunda da oyunlarını başarı ile oynamaya devam etmektedir .

İkinci sezonunda Alsancak’ta Ünal Gürel Sahnesi’ne ortak olup sabit bir sahneye sahip düzenli temsil yapan tiyatro haline gelmiştir. Haftada iki gün düzenli oyun oynamaktadır. (Eylül – Haziran) İzmir’in çeşitli sahnelerinde de temsil yapmaya devam etmektedir.

Bir sezonda 100 temsil yapma hedefi olan Tiyatro Pınarı , İzmirli devlet sanatçıları ve usta hocalar tarafından takdir edilen ve oyunları takip edilen sıcak bir sanat yuvasına dönüşmüştür. Sadece oyun sahneye koymanın yanı sıra , tecrübelerini aktarabilmek için atölyelere amatör tiyatro severlere kapılarını açmıştır. Sürekli bir aktarım ve eğitim halinde olan Tiyatro Pınarı, sezonun her tarihinde , bir çok ekip oluşturarak amatör oyuncuları da sahneye sürekli çıkarmıştır. 2020 Ocak tarihine dek 5 farklı öğrenci oyunu ile bir çok temsil de gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşamaktadır ve bu atölye çalışmalarına hep devam edecektir.

Tiyatro Pınarı, her yaş grubundan oyuncu adaylarına eğitimler vermektedir: Çocuk, genç ve yetişkin olarak 3 farklı gruba, gruptakilerin yaşı, temeli ve ihtiyaçları gözetilerek müfredat hazırlanmaktadır.

Tiyatro Pınarı Atölyeleri ;

– Oyunculuk Atölyeleri( yetişkinler için)
– İleri Seviye Oyunculuk Atölyeleri( yetişkinler için)
– Yazarlık Eğitimi( yetişkinler için)
– Oyun Çıkarma Atölyesi( yetişkinler için)
– Yaratıcı Drama Atölyesi (çocuklar için)
– Genç Tiyatro Atölyesi (liseliler için) şeklindedir.

Eğitmen kadrosu alanında uzman öğretmenlerden ve ustalardan oluşmaktadır. Yaratıcı Drama Lideri , Usta Yazar , Alanında Uzman Yönetmen ve Eğitmenler kadrosunda bulunmaktadır.

Bu eğitimleri başarıyla tamamlayanlar, belge almaya hak kazanacaktır.

Oyuncu adaylarımızın ya da oyuncularımızın disiplinli, uyumlu, sorumluluk sahibi, kendini sürekli geliştiren, yenilikçi, sorgulayıcı bireyler olmaları Tiyatro Pınarının en önem verdiği niteliklerdendir. Bu özelliklere haiz ekip arkadaşlarımızla nefesimiz yettiğince güzel işler çıkarmak, bilgi ve tecrübelerimizi de bu yolda ilerlemek isteyen dostlarımızla olabildiğince paylaşmak niyetindeyiz.

Tiyatro Pınarı ailesi olarak eğitim, atölye ve oyunların hazırlık sürecinde birliktelik ve aidiyet duygusunu önemsiyoruz. Özgün, akılda kalıcı, nitelikli işler çıkarmanın yanı sıra, bu işlerin yaratım sürecinde de ortak emek koyulması, ekibin her bir üyesinin yeteneklerini, gözlem ve fikirlerini rahatlıkla paylaşabilmesi bizim için çok kıymetli.

İşte bu bilinç ve arzuyla, içinde bulunduğu toplumun sorunlarına, ihtiyaçlarına duyarlı, bu konuları tespit ederken çözümler de sunabilecek, seyircisinin zihnine yeni yeni sorgu tohumları ekebilecek oyunlar çıkararak, tiyatroya daha sık giden bir toplum yaratmada bizim de katkımız olsun istiyoruz. Tiyatro Pınarı ailesi olarak İzmirli sanatseverlere ilgi ve destekleri için çok teşekkür ediyoruz.

Tiyatro Pınarı Genel Sanat Yönetmeni Kurucusu
Gülder PINAR