ONLINE BİLET

Bu Yaşta Hala Saklanarak Sigara İçiyorum

  • Ana Sayfa
  • Oyunlar
  • Bu Yaşta Hala Saklanarak Sigara İçiyorum

YAZAN: Rayhana

ÇEVİREN: Olcay Poyraz BERTRAND

YÖNETEN: Gülder PINAR

Oyunun Konusu:

Bir Hamam ve var olabilmek için hayat boyu mücadele etmek zorunda kalmış dokuz kadının yaşamlarını, yüreklerini, sırlarını, çatışmalarını, gözler önüne sererken örülmüş duvarların nasıl yıkıldığına, bastırılmış duyguların nasıl ortaya çıktığına şahit oluyoruz. Her birinin yürek burkan hikâyesi yanında oyunda kadın olmanın ne demek olduğunu, hayatlamücadeleyi, umudun inancın nerede olduğunu, sevgiyi, aşkı yani yaşamın içinde var olan her şeyi görüp, izlerken hem gülüyoruz hem ağlıyoruz.

Bu güzel oyunu Tiyatro Pınarına ve seyircilere kazandıran kişi değerli devlet tiyatro sanatçısı Olcay Poyraz Bertrand hanımefendidir. Rahmetli eşiyle Fransa da izlediği; Rayhana’ nın yazmış olduğu bu oyunun Türkiye de mutlaka oynanması gerektiğini düşünerek çevirisini yapmalarıyla oyunun serüveni başlamıştır. Konu itibariyle sadece yazıldığı döneme ait olmayan ‘Bu Yaşta Hala Saklanarak Sigara İçiyorum’ adlı bu oyunu Türkiye de resmi telifli olarak ilk defa Tiyatro Pınarı atölye oyuncularına oynamak kısmet olmuştur.

Bu oyun sadece Cezayir de değil, yeryüzünde; ülke, sınır, cinsiyet gözetmeden yaşanan şiddet, ayrımcılık, kutuplaşma, yargılama gibi olayların apaçık anlatıldığı ve belirli bir doğruyu göstererek değil de seyircinin yorumunu da içine alarak, sonunda sadece insan olmayı hatırlatan bir oyundur. Ve bunu hem güldürüp, hem düşündürerek ve bazen de hüzünlendirerek yine insanın en doğal hallerinden yola çıkarak yapar. Özellikle oyunla birçok kadının, dolayısıyla da birçok erkeğin zihinlerinde bir şeylerin uyanmasına, sorgulanmasına vesile olabileceğimiz düşüncesindeyiz

Kötüyü, yanlışı anlatmak hiçbir zaman kolay olmamıştır. Tiyatro insanı, insana anlatan yanlışı, doğruyu gösteren en önemli sanat dalıdır. Elimizde böyle bir oyun varken bizlere icra etme imkânının tanınmasına aracılık etmeniz çok kıymetlidir.