ONLINE BİLET

Gülder Pınar

1987- İzmir doğumlu oyuncu, eğitmen, yönetmen Gülder Pınar, Tiyatro Pınarı’ nın kurucusudur.
Dokuz Eylül Üniversitesinde Bilgisayar Teknolojileri ve Yazılım bölümünden mezun olan kurucumuz, bölüm ve oyunculuk lisansını almayı eşzamanlı olarak yürütmüştür.
Oyunculuk kariyerine, aldığı eğitimin ardından 2007 yılında Fehim Paşa Konağı ile başladı. Yaklaşık 23 profesyonel yetişkin ve çocuk prodüksiyonlarında en az 1700 kez sahnelerde nefes alan Gülder Pınar , Bir Şehnaz Oyun, İkinin Biri, Bir Yaz Gecesi Rüyası ve Savaş Baba, Adviye gibi birçok başarı kazanmış oyunda başrolü üstlendi.
Oyunculuk kariyeri devam ederken kurucusu kadrosunda bulunduğu kurumda Haldun Dormen, Göksel Kortay, Nazlı Kayı eğitmenliğinde oyunculuk , şan, dans ve drama alanlarında eğitimini tamamlayarak yetkinliğini elde etti. Kendi tiyatrosunu kurduğunda ise, birçok atölyeler düzenleyerek değerli devlet tiyatrosu sanatçıları olan Güldeniz Türküstün , Ali Ulvi Hünkar ve Rüçhan Gürel ‘den eğitimler alarak kariyerinde gelişimine ve tiyatrosunu geliştirmeye devam etmektedir.
Uzun yıllar süren bu sürecin sonunda aldığı eğitimleri ve süreçte edindiği tecrübeleri daha geniş kitlelere aktarmak üzere eğitmenlik kariyerine başladı. 2011 yılından günümüze gelene dek yüzlerce öğrenci yetiştiren Gülder Pınar’ın birçok öğrencisi televizyon, sinema ve tiyatro kariyerine giriş yaptı.
Eğitmenlik alanında da kendini ispat eden Pınar, eğitmenlik kariyeriyle eşzamanlı olarak yönetmenlik kariyerine de başladı. Henüz 2012 yılında yönettiği Fosforlu Cevriye ve Eski Fotoğraflar oyunlarıyla ses getirdi. Kendi eğittiği öğrencileriyle birlikte sahneye koyduğu bu oyunlar yankı uyandırdı. Asıl çıkışını ise iki sene sonra üç oyun sahneye koyarak yaptı. Troyalı Kadınlar, Lysistrata ve Hıdrellez Zamanı oyunlarıyla eğitmenliğin ardından yönetmenlik kariyerinde de rüştünü ispat etti. Sanat hayatında erişkinliğe ulaşmış her sanatçı gibi bu süre sonunda yeni arayışlara yöneldi. Bunca yıldır biriktirdiği tiyatro bilgisi ve tecrübesini kendi nefesiyle şekillenen yeni bir yola sokmaya karar veren Gülder Pınar kurucu kadrosundan bugüne büyüttüğü tiyatrodan 2017 yılında ayrıldı.
Kendi tiyatro yolculuğunu yaratmak adına nadasa çekilmek istese de öyle olmadı. Daha öncede yönettiği ve beğeni toplayan Hıdrellez Zamanı oyunuyla Aliağa’da büyük bir başarı elde etti. Yine dinlenmek istediği ve rotasını belirleyeceği bir yıl içinde, işitme engelli çocuklarla tiyatro yapıp konu ile ilgili farkındalığı sanat ve tiyatro yoluyla yaparak yetkililerin ve kamuoyunun büyük ilgisini çekmeyi başarmış ve üzerine projeler geliştirilen bir yola ışık tutmuştur.
Nefesimiz yettiğince diyerek yepyeni ve taptaze bir tiyatronun temellerini attı. Kendisini destekleyen ve onunla birlikte bu yolculuğa çıkan Kurucu Oyuncuları ile birlikte öncelikle İzmir sonrasında ise Türk Tiyatrosu ve sanat hayatının büyümesi, gelişmesi ve yeni bir soluk katmasını hedefleyerek 2018 yılında Tiyatro Pınarı’ nı kurdu. Henüz daha yönettiği ilk oyun ve Tiyatro Pınarı’ nın ilk prodüksiyonu olan HAMAM“Bu Yaşta Hala Saklanarak Sigara İçiyorum” oyunuyla getirdiği yeni ve cesur soluğu İzmir tiyatro hayatına üfledi.
Yarattığı rüzgâra cevap gecikmedi. Hem tiyatronun duayen hocalarından hem de İzmir seyircisinden büyük beğeni toplayan oyun hızlıca başarı kazandı. Onu “12 Öfkeli Adam”, “Görüşme” ,”7 KADIN ”ve uzun zaman sonra tekrar sahnelere döndüğü “Adviye” oyunları izledi.
Kurulduğu ilk yılda Özdemir Nutku tiyatro ödüllerinde iki farklı oyunla üç dalda aday olan Tiyatro Pınarı’ nda Gülder Pınar ise Adviye oyunuyla En İyi Kadın Oyuncu Ödülüne aday gösterildi.
Kariyerinde kendi tiyatrosunu kurmadan önce kurucu üyeliğini yaptığı ilk tiyatrosunda da Rotary Tiyatro Ödülleri – En İyi Kadın Oyuncu ödülünü ve tiyatro bünyesinde düzenlenen oluşumda Onur Ödülü almıştır.
2020 yılında İzmir’de yenilikçi ve kaliteli rejileri ile , tiyatro yaşantısına kattığı hareket ve profesyonellik ile , 2. Efes Tiyatro Festivalinde Ödülleri – EMEK ÖDÜLÜ ‘ ne layık görülmüştür.
Henüz ikinci sezonunu yaşayan Tiyatro Pınarı ekibiyle birlikte nice cesur ve farklı oyunlar ile İzmir Seyircisini ağırlamaya devam ediyor. Ayrıca felsefesi , duruşu ve birikimlerini yeni tiyatro severlere aktarmaya ve onları sahneye çıkarmaya devam ekmektedir.
Tiyatro Pınarı’ nda kurulduğu günden bu yana öğrenci oyunları da ses getirmiş ve izleyicilerden tam puan almıştır . Bunlar ” Seni Çok Seviyorum “, ” 12 Öfkeli Kadın”, “Leyla”, “Savaş Baba”, ” Bir Peri Masalı-Radyum Kadınları” , yeniden oyunlaştırdığı “Rosenbergler Ölmemeli” dir.
Pınar , bu atölyelerin hiç bitmeyeceğini ve sürekli öğrencileri ile oyunlar sahneye koymaya devam edeceğini planları arasına almıştır . Bu konuda ise, yeni bir atılım yaparak değerli usta sanatçı ve kendi sahnesini Tiyatro Pınarı ‘na açan, Devlet Tiyatrosu Sanatçısı , Han Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Rüçhan Gürel ile ortak olarak ÜNAL GÜREL TİYATRO AKADEMİSİ ‘ ni kurmuşlardır. Yolculuğuna Müşfik Kenter , Zeliha Berksoy , Haluk Kurdoğlu gibi ustalardan eğitimini alan değerli sanatçı Rüçhan Gürel ile , çok daha kaliteli ve profesyonel olarak devam etmektedir.
Yine aynı ortaklık bilinci , üretime olan inancı ve profesyonellikle kalite isteği ile kendi memleketi olan Aliağa ‘ ya Sayın Rüçhan Gürel ile beraber ALİAĞA ŞEHİR TİYATROSU ‘ nu kurmuştur. Başrejisörlüğünü üstlendiği ikinci tiyatrosunda 2020 yılında faaliyetler başlamıştır . Ve Aliağa’ya Ünal Gürel Tiyatro Akademisi ‘nin şubesini de bu girişim vesile ile açmışlardır.

Ayrıca 2020 pandemi etkisi ile dünyanın yaşadığı bu sorunu kendi mesleğinde derin şekilde yaşayan Pınar , yine Rüçhan Gürel ile beraber bir atılım yaparak YENİ NESİL TİYATRO SEYİR PLATFORMU kurmuşlardır. www.palangam.com girişimi tüm dünya tiyatrolarına açık, serverı ve ödeme sistemi kendilerine ait , güvenli , 3 yazılım mühendisi tarafından üst segment tasarlanan ve yöneticisinin değerli tasarımcı ve bilişim uzmanı Sayın Alican Pulat oladuğu bu platform sayesinde tüm tiyatrolar sadece sahnelere gelen seyircilerle buluşma kısıtlamasının ötesine geçerek , profesyonel çekim yaptıkları oyunlarını kerelerce bu platformada yani sanal sahnede sergileyebilecektir. Yeni dünya düzenine uyumlu , insanları daha çok sanata yaklaştıracak bir atılım olan PALANGAM , özellikle pandemi döneminde yorulan ruhlara , sanatseverlere , sahnelere düzenli giden sosyal insanlara ve en önemlisi ulaşamadığımız seyircilere manevi doygunluk ve tiyatroculara soluk olmayı hedeflemektedir. Bu projenin tiyatroyu sanallaştıracağına asla inanmayan Pınar , daha çok ilgi çekeceğine ve sağlıklı günler geldiğinde ise insanları daha çok salonlara yönlendireceğine inanmaktadır.

Gülder Pınar