ONLINE BİLET

Gülder PINAR

1987- İzmir doğumlu oyuncu, eğitmen, yönetmen Gülder Pınar, Tiyatro Pınarının kurucusudur.

Dokuz Eylül Üniversitesinde Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama bölümünden mezun olan kurucumuz, üniversite ve tiyatro oyunculuğu eğitimlerini eşzamanlı olarak yürütmüştür.

Oyunculuk kariyerine, aldığı eğitimin ardından 2007 yılında Fehim Paşa Konağıyla başladı. Bir Şehnaz Oyun, İkinin Biri, Bir Yaz Gecesi Rüyası ve Savaş Baba gibi birçok başarı kazanmış oyunda başrolü üstlendi.

Oyunculuk kariyeri devam ederken kurucusu kadrosunda bulunduğu kurumda Haldun Dormen, Göksel Kortay ve Çağlar İşgören eğitmenliğinde oyunculuk , şan, dans ve drama alanlarında eğitimini tamamlayarak yetkinliğini elde etti.

Uzun yıllar süren bu sürecin sonunda aldığı eğitimleri ve süreçte edindiği tecrübeleri daha geniş kitlelere aktarmak üzere eğitmenlik kariyerine başladı. 2011 yılından günümüze gelene dek yüzlerce öğrenci yetiştiren Gülder Pınar’ın birçok öğrencisi televizyon, sinema ve tiyatro kariyerine giriş yaptı.

Eğitmenlik alanında da kendini ispat eden Pınar, eğitmenlik kariyeriyle eşzamanlı olarak yönetmenlik kariyerine de başladı. Henüz 2012 yılında yönettiği Fosforlu Cevriye ve Eski Fotoğraflar oyunlarıyla ses getirdi. Kendi eğittiği öğrencileriyle birlikte sahneye koyduğu bu oyunlar yankı uyandırdı. Asıl çıkışını ise iki sene sonra üç oyun sahneye koyarak yaptı. Troyalı Kadınlar, Lysistrata ve Hıdrellez oyunlarıyla eğitmenliğin ardından yönetmenlik kariyerinde de rüştünü ispat etti. Sanat hayatında erişkinliğe ulaşmış her sanatçı gibi bu süre sonunda yeni arayışlara yöneldi. Bunca yıldır biriktirdiği tiyatro bilgisi ve tecrübesini kendi nefesiyle şekillenen yeni bir yola sokmaya karar veren Gülder Pınar kurucu kadrosundan bugüne büyüttüğü tiyatrodan 2017 yılında ayrıldı.

Kendi ekolünü ve tiyatro yolculuğunu yaratmak adına nadasa çekilmek istese de öyle olmadı. Daha öncede yönettiği ve beğeni toplayan Hıdrellez oyunuyla Aliağa’da büyük bir başarı elde etti. Yine dinlenmek istediği ve rotasını belirleyeceği bir yıl içinde , işitme engelli çocuklarla tiyatro yapıp konu ile ilgili farkındalığı sanat ve tiyatro yoluyla yaparak yetkililerin ve kamuoyunun büyük ilgisini çekmeyi başarmış ve üzerine projeler geliştirilen bir yola ışık tutmuştur.

Nefesimiz yettiğince diyerek yepyeni ve taptaze bir tiyatronun temellerini attı. Kendisini destekleyen ve onunla birlikte bu yolculuğa çıkan Atölye Oyuncularıyla birlikte öncelikle İzmir sonrasında ise Türk Tiyatrosu ve sanat hayatının büyümesi, gelişmesi ve yeni bir soluk katmasını hedefleyerek 2018 yılında Tiyatro Pınarı’ nı kurdu. Henüz daha yönettiği ilk oyun ve Tiyatro Pınarı’ nın ilk prodüksiyonu olan “Bu Yaşta Hala Saklanarak Sigara İçiyorum” oyunuyla getirdiği yeni ve cesur soluğu İzmir tiyatro hayatına üfledi.

Yarattığı rüzgâra cevap gecikmedi. Hem tiyatronun duayen hocalarından hem de İzmir seyircisinden büyük beğeni toplayan oyun hızlıca başarı kazandı. Onu “12 Öfkeli Adam”, “Görüşme” ve uzun zaman sonra tekrar sahnelere döndüğü “Adviye” oyunları izledi.

Kurulduğu ilk yılda Özdemir Nutku tiyatro ödüllerinde iki farklı oyunla üç dalda aday olan Tiyatro Pınarı’ nda Gülder Pınar ise Adviye oyunuyla En İyi Kadın Oyuncu Ödülüne aday gösterildi.

Kariyerinde kendi tiyatrosunu kurmadan önce kurucu üyeliğini yaptığı ilk tiyatrosunda da Rotary Tiyatro Ödülleri – En İyi Kadın Oyuncu ödülünü ve tiyatro bünyesinde düzenlenen oluşumda Onur Ödülü almıştır.

Henüz ikinci sezonunu yaşayan Tiyatro Pınarı ekibiyle birlikte nice cesur ve farklı oyunlar ile İzmir Seyircisini ağırlamaya devam ediyor. Ayrıca felsefesi , duruşu ve birikimlerini yeni tiyatro severlere aktarmaya ve onları sahneye çıkarmaya devam ekmektedir.

Tiyatro Pınarı’ nda kurulduğu günden bu yana öğrenci oyunları da ses getirmiş ve izleyicilerden tam puan almıştır . Bunlar ” Seni Çok Seviyorum “, ” 12 Öfkeli Kadın”, “Leyla”, “Savaş Baba”, ” Bir Peri Masalı-Radyum Kadınları” dır.

Hala daha oyun çıkarma atölyeleri ile sürekli öğrencileri ile oyun çıkaran Pınar , bu atölyelerin hiç bitmeyeceğini ve sürekli öğrencileri ile oyunlar sahneye koymaya devam edeceğini planları arasına almıştır .

Gülder PINAR